top of page

Film 4K DSLR

Tło DSLR 1.jpg

Co to jest 4k?

     Jeśli jeszcze nie spotkaliście się z tym określeniem ( nie posiadacie sprzętu do obsługi 4K ), to chcemy Wam wyjaśnić co to takiego. Ponieważ w nowych umowach już obligatoryjnie wszystkie nasze Pary otrzymują ten format, warto wiedzieć o nim trochę więcej. 

     4K jest to rozdzielczość ( 4x większa od zwykłego Full HD ). Standard ten jest następcą działającego już formatu 2K. Oba pomysły zostały opracowane przez Digital Cinema Initiatives. Oprócz samej ramki ( rozdzielczości ) określono ściśle sposób kodowania kontenerów dla kodeków H.264 i H.265 właśnie w tej rozdzielczości. 

Rozdzielczość_4K_Plakat.jpg

     Ta technologia już istnieje kilka dobrych lat, jednak w branży weselnej to właściwie jeszcze nowość. Zobaczcie wyżej jaka jest różnica między Full HD i 4K. Tak mniej więcej można sobie to wyobrazić.  W przypadku naszych materiałów filmowych dostępne są dla Was następujące formaty:

- HD 1280 x 720 px Kodowanie MPEG4 lub H.264

- Full HD 1920 x 1080 px Kodowanie MPEG4, H.264, AVCHD

- Quad HD 2560 x 1440 px Kodowanie AVCHD

- 4K 3840 x 2160 px Kodowanie H.264 lub H.265

     Powiedzieliśmy już co nieco w tym temacie. Dodamy teraz szczyptę historii. Otóż wszystko zaczęło się od przemysłu filmowego, który to kręcił produkcje właśnie w proporcjach 4:3. Ta „moda” przeniosła się później na telewizję, a z tej ostatecznie na komputery. Jednakże wraz z rozwojem technologii zaczęto produkować szersze ekrany, co odnosiło się generalnie do wszystkiego w innych proporcjach niż 4:3. Wpierw popularność zyskały 16:10, a później 16:9, które obecnie są standardem. Co z kolei przeniosło się na telewizory i do kin. Historia bywa zaskakująca. Monitorów 16:10 praktycznie nie ma już na rynku, za to pojawił się nowy gracz, 21:9, określający ekrany ultra-panoramiczne.

     Technologia 4K to przede wszystkim więcej pikseli, a więc i lepszy, bardziej wyraźny i czysty obraz. Nasza firma korzysta tylko z rozwiązań firmy Canon ( o czym będzie później ). W finalnym pliku możecie od nas otrzymać rozdzielczość 4096 x 3112 px, która w pewnością przeniesie Was w innym wymiar Ślubu i Wesela. W 4K tworzymy całość ujęć, również z dronów jak i w trakcie pleneru. Niezależnie od formatu ekranu, obraz w 4K jest czystszy, ostrzejszy i pozwala na wyświetlenie większej ilości detali. Ponadto technologia 4K często idzie w parze z High Dynamic Range (HDR), co zapewnia większą paletę barw, wierniejsze odzwierciedlenie kolorów oraz sprawia, że jasne piksele mogą być jeszcze jaśniejsze, a ciemne – ciemniejsze.

Mało tego. W naszej Strefie Klienta udostępniamy Wam wszystkie rozdzielczości filmu ( zależnie od łącz z jakich korzystają Goście Weselni i Wy ), aby można było obejrzeć film nie tylko w 4K, ale również i w Full HD czy HD.  Szczerze polecamy Wam tą technologię. Jest warta uwagi. 

Tylko u nas pełne 4K

     Z pewnością nie raz czytaliście na FB nasze komunikaty o tym, że oferujemy Wam "prawdziwe 4K". Jest to związane z tym, iż tworzymy ujęcia z Waszej imprezy tylko w oparciu o lustrzanki Canon Full Frame ( czyli pełne klatki ). Ma to istotne znaczenie dla jakości filmu a już tym bardziej w rozdzielczości 4K. Wiele jest usług na rynku i firm, które korzystają ze sprzętu z matrycami APS-C, lub 1/4 cala i również twierdzą, że ten obraz jest genialny. No raczej średnio...

     Jeśli Wasz Ślub odbywa się w ciemnym kościele ( tych jasnych jest naprawdę kilka w regionie ) i do tego sala weselna posiada delikatne oświetlenie, to bardzo istotne jest, aby surowy materiał był zarejestrowany właśnie przy pomocy pełnych klatek, jak i jasnych obiektywów z najwyższych pólek. Tylko w ten sposób można mówić o bardzo wysokiej jakości materiału 4K i w ogóle filmu.

     Dlatego korzystając z naszych usług macie pewność, że właśnie lustrzanki DSLR Full Frame, będą pracować razem z nami. 

 

     Oczywiście testowaliśmy rozwiązania innych firm i w żądnym wypadku, żadna z nich nie dorównuje doświadczeniu i jakości jaką otrzymujemy właśnie z tych topowych modeli Canona. Zawsze korzystaliśmy z tego i zawsze będziemy. Nic nie zastąpi pięknych stonowanych kolorów ( nie mówiąc już o C-LOGIC ), idealnie odwzorowanych detali i minimalnym szumu. Cenimy najlepszych, dlatego właśnie wybraliśmy tylko ta markę. 

     A zatem 4K, którym możecie cieszyć się właśnie od jest najwyższej możliwej jakości. Ponieważ pochodzi z pełnej klatki. To ma ogromne znaczenie. Warto zatem dopytać..czy filmowcy, od których zbieracie oferty..własnie zwracają na to uwagę, czy też nie. Zapraszamy do nas, aby rzeczywiście poznać piękny świat w rozdzielczości 4K. 

Czy to Wam się przyda?

     Jeśli na dzień dzisiejszy jeszcze nie posiadacie TV 4K, ani sprzętu do odtwarzania takich plików ( szczególnie kodowanych w H.265 ), to z pewnością w bliskiej przyszłości ten standard będzie gościł już w każdym domu. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy, że będziemy dorzucać ten format do każdej  nowej umowy. Po za rozdzielczością 4K otrzymacie również pozostałe ( FHD i HD ), aby poszerzyć ten dostęp dla osób, które jeszcze nie będą mogły korzystać z tego udogodnienia. 

     A czy się Wam przyda taka zabawa? Jak najbardziej. Warto jest mieć w swojej kolekcji pamiątkę ślubną, która zachwyci Was jeszcze większą jakością obrazu i dźwięku. Być może nie teraz, ale za kilka lat usiądziecie sobie przed kominkiem i obejrzycie swoją imprezę w tej wyjątkowej formie. A naprawdę warto. Ilość szczegółów, wyrazistość i możliwość oglądania filmu na naprawdę ogromnym ekranie - jest bezcenne. Jeśli macie jakieś pytania to dzwońcie. Chętnie na nie odpowiemy, jeśli macie wątpliwości co do naszych nowych propozycji. 

Rozdzielczość_4K_Plakat_2.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_3.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_4.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_5.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_6.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_7.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_8.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_9.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_10.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_11.jpg
Rozdzielczość_4K_Plakat_12.jpg

Kodeki dla 4K

     Rozwój technologii, która zapewnia Wam wyświetlanie obrazu w 4K na domowym sprzęcie musi iść w parze z rozwojem nowych, bardziej wydajnych kodeków, które zapewnią odpowiednią jakość, przy jak najmniejszej wielkości pliku. Ma to ogromne znaczenie, jeśli mówimy o 4K. Tak też stało się i tym razem. Powstał nowy standard kodowania H.265!

     Na chwilę obecną jest niewiele TV, czy odtwarzaczy, które radzą sobie z tym tematem, dlatego też przewidując takie sytuacje film od nas otrzymujecie jeszcze z kodekiem AVCHD lub H.264 ( starszymi wersjami obsługiwanymi obecnie przez większą część urządzeń stacjonarnych i mobilnych ). Częściowo problem ten rozwiązaliśmy również, przez udostępnianie Wam filmów w pełnym 4K w Strefie Klienta przerzucając tym samym całą moc obliczeniową na naszej serwery. Jednak wiemy, że wiele osób chce jeszcze pobrać pełne pliki na swoje dyski i taką opcję też mamy włączoną. 

     Kilka słów właśnie o kodeku H.265/HEVC. To nowoczesny kodek, przygotowany z myślą o systemach CCTV, strumieniowania wideo przy użyciu najmniejszego możliwego bitrate. Wydajność jest prawie dwukrotnie wyższa niż u poprzednika ( czyli H.264 ), a obsługiwana rozdzielczość dochodzi do UWAGA 8K! Właśnie stąd też nasze zainteresowanie sprzętem Canon, gdzie w nowym modelu R5 rozdzielczość 8K została już wprowadzona. Ale wracamy do kodeka. 

     Za wydajność uważa się w tym przypadku możliwość zapisu materiału wideo, przy użyciu najmniejszego możliwego bitrate, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego poziomu jakości zapisywanego materiału. Stąd tak wielka popularność formatu H.264. Przy zastosowaniu H.265 możemy zachować jakość obrazu, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu pasma.

     Warto wspomnieć o jednej z wad H.265 – mianowicie dużo większego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Jednak z uwagi na świetną jakość obrazu będziemy stosować ten kodek zamiennie z poprzednikiem. Nasze stacje robocze są przygotowane na tak wielkie obliczenia i wszystko przetestowane zostało z pozytywnym rezultatem. 

     Dla Was jako naszych klientów będziemy proponować właśnie te dwa rozwiązania jeśli chodzi o kodowanie 4K, natomiast przy niższych rozdzielczościach korzystać nadal będziemy MPEG4/AVCHD. Zapewni to szeroką kompatybilność ze sprzętem, który posiadacie w domu. 

Rozdzielczość_4K_Plakat_13.jpg
logo.png
bottom of page